İddaa Bayilik
İddaa spor karşılaşmaları üzerinden oynanan bir oyun çeşidi olmak ile birlikte, bu oyunların oynatılması konusunda yetkilendirilen işletmelerde, bayi olarak tanımlanmaktadır. İddaa bayilik kavramı, bu alanda yetki alan ve online ya da gerçek ofisler aracılığı ile hizmet sunan işletmeleri anlatmaktadır. Bayi olunmak için, belirli şartların yerine getirilmesi, ilgili yasal kuruma müracaat edilmesi gerekmektedir. Yasal iznin alınmasından sonra, spor bahisleri konusunda ve spor toto gibi oyunlar konusunda hizmet verilebilmektedir. Hizmet vermek ya da bayi olmak isteyenlerin başvuruda bulunacağı adres, spor toto teşkilat başkanlığıdır. Türkiye’de bu kurumun haricinde yetki veren başka bir kurum veya site bulunmamaktadır. Site konusunda ya da işletme konusunda, bahsedilen teşkilat haricinde yetki verdiği söyleyen kişi ya da kuruluşlar, gerçekleri söylemeyen ve amaçlarının ne olduğu bilinen, kişiler ya da işletmelerdir.
İddaa Bayilik Şartları
Sizlerde bir iddaa bayilik alma düşüncesini taşıyor iseniz, belirli şartları yerine getirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. İlk şart, bayi açacak kişinin, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmasıdır. Diğer önemli kuralda, bayilik başvurusunda bulunan şahsın, sabıka kaydının bulunmamasıdır. Gerçek ofisler ile hizmet verileceği zaman, ofislerin açılacağı yerin, işlek bir mekanda bulunması da, istenilen şartlar arasındadır. Eğer bayi açılacak yerin, 250 metre yakınında başka bir iddaa bayi bulunuyor ise, başvuru yine kabul edilmemektedir. Maddi açıdan istenen şart ise, teminat bedelinin yatırılmasıdır. Bu iş için belirlenen teminat bedeli 13.000 dolardır. Başvuru esnasında ofisin açılacağı yere ait kira kontratı, ruhsat ve iş yeri açma belgesi de talep edilmektedir. Bahsedilen teminat miktarı ve diğer şartlar yerine getirildiği takdirde, spor toto teşkilat başkanlığına başvuru yapılmakta ve başvurunun sonuçlanması beklenmektedir. Ancak, yapılan her başvurunun olumlu değerlendirileceği şeklinde bir uygulamada bulunmamaktadır.
İddaa Bayilik Karları
İddaa bayilik karları, 2 farklı seçenekten meydana gelmektedir. Birincisi, ofislerde elde edilen hasılatın %9’unun bayiye verilmesidir. Bunun haricinde verilen ikinci kar oranı ise, %2 seviyesinde bulunmaktadır ve kazanılan ikramiyeler üzerinden verilen bir orandır. Dikkat edilecek önemli bir konuda, bayilerin elde edilen kazançların, 1.500 Türk lirası değerindeki kısmını ödeme zorunluluğunun bulunduğudur.